Highland Gathering & Games


2015 Trophy Winners

  • Trophy1.jpg
  • Trophy2.jpg
  • Trophy4.jpg
  • Trophy5.jpg

  Trophies
Winners
Piping

   
Pibroch (Open) Drysdale Cup David Wilton, Glasgow
March, Strathspey & Reels Gordon Highlanders Piping Trophy Eric Ovellette, New York, USA
Best Tune Composed By Pipe Major W Grant Grant Family Trophy Eric Ovellette, New York, USA
Piping Most Points Overall (Open) Billy Connolly Trophy David Wilton, Glasgow
March, Strathspey & Reels (Under 14) Ben Thomson Trophy Liam Brown, Johnshaven
Pibroch (17 years and under) Thomson Family Shield  
March, Strathspey & Reels (14-17 ) Fred McGregor Trophy Calum Brown, Peterculter
March, Strathspey & Reels (17 years and under - 4 Kindred Gatherings) McHardy Quaich Calum Brown, Peterculter
     
Dancing Society    
Highland Dancing 8 years and under (Local dancer) The Junior Lonach Trophy Skye Cowe, Strathdon
Highland Dancing 8 years to 11 years (Local dancer) The Stuart Trophy Chloe Ogg, Strathdon
Highland Dancing 12 years to 15 years (Local dancer) The Yeats Trophy Zoe Anderson, Strathdon
Highland Dancing over 16 years (Local dancer) Lawson Johnston Inverernan Trophy Amy Callard, Strathdon
     
Dancing Kindred Gatherings    
Highland Dancing under 8 years The Lonach Trophy Skye Cowe, Strathdon
Highland Dancing 8 to 11 years Lady Forbes Shield Poppy Fraser, Ballater
Highland Dancing 12 to 15 years McCalls of Aberdeen Trophy Emma McPherson, Alford
Highland Dancing 16 years and over Charlie Mill Cup Eva Hansley, Kincardine O'Neil
     
Dancing Open    
Highland Dancing 11 years and under Bert Lowe Trophy Emma Smart, Aberdeen
Highland Dancing 12 Years to 15 Years Ethel McIntosh Memorial Trophy Michelle Gordon, Huntly
Highland Dancing Adult A F Shand Trophy Rachel Walker, Fettercairn
     
Open Events    
Most Points Light Events Mac Gordon Memorial Trophy Stewart Clark, Dyce
Most Points Heavy Events Donald Dinnie Trophy Lorne Colthart
Hill Race The Johnston Family Shield James Espie, Dinnet
Most Points in Grampian Games Qualifying Championships 18 to 25 Years Winram Trophy Kyle Randalls, Grangemouth
Hill Race Ladies John Barber Shield

Ruth McKenzie, Tarland

Best Dressed Highlander The Innes Family Trophy Michael Laing, Kintore
     
Society Events    
Putting Light Stone Dent Memorial Trophy Ryan Stuart, Strathdon

Bagpipe Music March (17 years and under)
Scorgie Cup Drew Anderson, Strathdon
Best Dressed Highlander McHardy Silver Rosebowl Roland Stuart, Glenkindie
Most Points Heavy Events Isabella Findlay Forbes Trophy Alan Murray, Gartly
Most Points Society Events A F Stuart Trophy Ryan Stuart, Strathdon
Hill Race McRobert Memorial Shield Neil Gauld, Midmar
Throwing Light Hammer Glen Lewis Cup Ryan Stuart, Strathdon
Short Race Glenmulliach Cup Lee McKnight, Strathdon
Relay Race Dr Reid Memorial Trophy Lonach Pipe Band
Tug – O – War (Local Clansmen) J F Forbes Memorial Trophy Forbes
Tossing Caber Beatrice Young Trophy Billy Milne, Strathdon
Ladies Tug – O – War Trinity International Stuart MacBride Trophy Lonach Ladies
Best Dressed Highlander or Pipe Band Member (25 years and under) Sir John Forbes Memorial Shield Ryan Stuart, Strathdon