Highland Gathering & Games


176TH LONACH HIGHLAND GATHERING AND GAMES, SATURDAY 26TH AUGUST 2017 - COMPETITION RESULTS                    
                           
EVENT COMPETITION NAME TOWN                    
                           
PIPING :                          
Event No. 1 Bagpipe Music (Open) Pibrochs EDWARD GAUL DUNDEE                    
Event No. 2 Bagpipe Music (open 18 years and under) Pibrochs LIAM BROWN  JOHNSHAVEN                    
Event No. 3 Bagpipe Music (Open) Marches EDWARD GAUL DUNDEE                    
Event No. 4 Bagpipe Music (Open) Strathspey & Reel CALUM BROWN PETERCULTER                    
Event No. 5 Best Tune Composed by Pipe Major William Grant ALAN CLARK ABERDEEN                    
Event No. 6 Bagpipe Music (Open under 14yrs) Marches LIAM BROWN  JOHNSHAVEN                    
Event No. 7 Bagpipe Music (Open under 14yrs) Strathspey and Reel LIAM BROWN  JOHNSHAVEN                    
Event No. 8 Bagpipe Music (Open 14-18yrs) Marches LIAM BROWN  JOHNSHAVEN                    
Event No. 9 Bagpipe Music (Open 14-18yrs) Strathspey and Reel LIAM BROWN  JOHNSHAVEN                    
Event No. 10 Bagpipe Music (Local Kindred Gatherings - under 18yrs) March, Strathspey & Reel DANIEL FERGUSON ALFORD                    
Event No. 61 Bagpipe Music (Society) March DREW ANDERSON STRATHDON                    
Event No. 62 Bagpipe Music (Society)Strathspey & Reel DREW ANDERSON STRATHDON                    
Event No. 63 Bagpipe Music (Society) (under 18 yrs) March DREW ANDERSON STRATHDON                    
                           
DANCING :                          
Event No. 11 Highland Fling (local areas of 4 Kindred Gatherings - under 8yrs) KATIE GRANT TARLAND                    
Event No. 12 Ghillie Callum (local areas of 4 Kindred Gatherings - under 8yrs) KATIE GRANT TARLAND                    
Event No. 13 Highland Fling (local areas of 4 Kindred Gatherings - 8 to under 11yrs) MHAIRI McPHERSON ALFORD                    
Event No. 14 Ghillie Callum (local areas of 4 Kindred Gatherings - 8 to 11 yrs) MHAIRI McPHERSON ALFORD                    
Event No. 15 Seann Truibhas (local areas of 4 Kindred Gatherings - 8 to 11yrs) MHAIRI McPHERSON ALFORD                    
Event No. 16 Highland Fling (local areas of 4 Kindred Gatherings - 12 to 15yrs) EMMA McPHERSON ALFORD                    
Event No. 17 Ghillie Callum (local areas of 4 Kindred Gatherings - 12 to15 yrs) EMMA McPHERSON ALFORD                    
Event No. 18 Seann Truibhas (local areas of 4 Kindred Gatherings - 12 to 15yrs) EMMA McPHERSON ALFORD                    
Event No. 19 Half Reel of Tulloch (local areas of 4 Kindred Gatherings - 12 to 15yrs) EMMA McPHERSON ALFORD                    
Event No. 20 Highland Fling (local areas of 4 Kindred Gatherings - 16yrs and over) ABBIE DUTHIE ABOYNE                    
Event No. 21 Ghillie Callum (local areas of 4 Kindred Gatherings - 16yrs and over) EVA HANDSLEY KINCARDINE O'NEIL                    
Event No. 22 Seann Truibhas (local areas of 4 Kindred Gatherings - 16yrs and over) EVA HANDSLEY KINCARDINE O'NEIL                    
Event No. 23 Half Reel of Tulloch (local areas of 4 Kindred Gatherings - 16yrs and over) LAUREN ESSON BALLATER                    
Event No. 64 Ghillie Callum (Open) LAURA BOYLE KINCARDINE FIFE                    
Event No. 65 Reel O' Tulloch (Open) DARRA WOOD TAIN                    
Event No. 66 Highland Fling (Open) LAURA SMITH  CAIRNIE                    
Event No. 67 Seann Truibhas (Open) DARRA WOOD TAIN                    
Event No. 68 Hornpipe (Open) LAURA SMITH  CAIRNIE                    
Event No. 69 Highland Reel (Open) LAURA SMITH  CAIRNIE                    
Event No. 70 Irish Jig (Open) DARRA WOOD TAIN                    
Event No. 71 Highland Fling (Open12 to 15yrs) ERIKA MITCHELL BANFF                    
Event No. 72 Reel O' Tulloch (Open 12 to15yrs) SELINA GORDON STONEHAVEN                    
Event No. 73 Ghillie Callum (Open 12 to 15yrs) ABBY TURNBULL ELRICK                    
Event No. 74 Seann Truibhas (Open 12 to 15yrs) ERIKA MITCHELL BANFF                    
Event No. 75 Highland Fling (11yrs and under) LUCY STRACHAN PETERHEAD                    
Event No. 76 Ghillie Callum ((11yrs and under) EVA COLLISTER LARBERT                    
Event No. 77 Seann Truibhas ((11yrs and under) SCOUT KNIGHT HUNTLY                    
                           
HEAVY EVENTS :                        
Event No. 24 Putting Heavy Stone (Open) SCOTT RIDER DARTFORD                    
Event No. 25 Putting Light Stone (Open) SCOTT RIDER DARTFORD                    
Event No. 26 Throwing Heavy Hammer (Open) LORNE COLTHART BLAIR ATHOLL                    
Event No. 27 Throwing Light Hammer (Open) LORNE COLTHART BLAIR ATHOLL                    
Event No. 28 Throwing 56lb Weight for Distance (Open) SCOTT RIDER DARTFORD                    
Event No. 29 Throwing 28lb Weight for Distance (Open) SCOTT RIDER DARTFORD                    
Event No. 30 Tossing Caber (Open) LUCAS WENTA EAST KILBRIDE                    
Event No. 31 Throwing 56lb Weight for Height (Open) LUCAS WENTA EAST KILBRIDE                    
  Grampian Games Qualifying Championship (age 18-25) MURDO MAGLINSON OBAN                    
                           
LIGHT EVENTS :                        
Event No. 32 Long Race (open) EWAN BRADLEY INVERNESS                    
Event No. 33 High Jump (open) TONY DARRFIN WISHAW                    
Event No. 34 Short Race (open) TONY DARRFIN WISHAW                    
Event No. 35 Long Jump (open) TONY DARRFIN WISHAW                    
Event No. 36 Hop, Step & Leap (open) TONY DARRFIN WISHAW                    
Event No. 37 1/4 Mile Race (open) TONY DARRFIN WISHAW                    
Event No. 38 Hill race (open) HENRY GORDON-HART LONDON                    
Event No. 39 Ladies Hill Race (open) STEPHANIE PROVAN ABOYNE                    
Event No. 40 Boy's Race (open 10yrs and under) BARNEY STUART STRATHDON                    
Event No. 41 Girl's Race (open 10yrs and under) AMY JOHNSTON KEMNAY                    
Event No. 42 Boy's Race (open 11yrs to 12 yrs) TOSH ANDERSON ALFORD                    
Event No. 43 Girl's Race (open 11yrs to 12 yrs) BETH CHALMERS ALFORD                    
Event No. 44 Boy's Race (open 13 yrs to 15 yrs) ADRIAN SMITH ELGIN                    
Event No. 45 Girl's Race (open 13 to 15 yrs) KEIRA PERCIVAL KINTORE                    
Event No. 46 Pillow Fight (11yrs and under) ARCHIE MARSHALL DAWSON KEIG                    
Event No. 47 Pillow Fight (open 12yrs and over) JOHNNY SMITH SUSSEX                    
Event No. 48 Ladies' Race (open) SHONA HISTON DURHAM                    
                           
SOCIETY EVENTS :                        
Event No. 49 Best Dressed Highlander Society JAMES STUART KILDRUMMY                    
Event No. 50 Best Dressed Highlander Open RYAN STUART STRATHDON                    
Event No. 51 Best Dressed Highlander or Pipe Band Member Open - 25 years and Under RYAN STUART STRATHDON                    
Event No. 52 Relay Race (Society) THE LONACH PIPE BAND                      
Event No. 53 Hill Race Society FERGUSON ANDERSON STRATHDON                    
Event No . 54 High Leap NO ENTRIES                      
Event No. 55 Throwing Light Hammer RYAN STUART STRATHDON                    
Event No. 56 Short Race NO ENTRIES                      
Event No. 57 Tossing Caber CHARLIE MATHIESON STRATHDON                    
Event No. 58 Putting Light Stone (Society) RYAN STUART STRATHDON                    
Event No. 59 Tug O War (Clansmen) THE FORBES CLAN                      
Event No. 60 Ladies Tug o War GLENBUCHAT LADIES                      
                           
 Open Hill Race                        
 1  Henry Gordon-Hart, London, 22:00                        
 2  Ruaridh Mon Williams, Ilkley, 22:56                        
 3  Joseph Wright, Banchory, 23:28                        
 4  Neil Walker, Manchester, 24:39                        
 5  Fergus Wood, Braemar, 25:34                        
 6  David Stevens, Finzean, 25:44                        
                           
  Ladies Hill Race                        
 1  Stephanie Provan, Aboyne, 26:10                        
 2  Sheena McWilliam, Inverness, 29:42                        
 3  Hannah Sharp, London, 29:50                        
 4  Ruth MacKenzie, Tarland, 29:51                        
 5  Sue Taylor, Tullynessle, 29:58                        
 6  Rebecca Mon Williams, Ilkley, 31:12                        
                           
 Society Hill Race                         
 1  Fergus Anderson, Strathdon, 35:58                        
 2  Steven Anderson, Alford, 36:35                        
 3  George Reid, Tomatin, 39:06