Highland Gathering & Games


176TH LONACH HIGHLAND GATHERING AND GAMES, SATURDAY 25TH AUGUST 2018 - COMPETITION RESULTS
       
EVENT COMPETITION NAME TOWN
PIPING
Event 1 Bagpipe Music (Open) Piobaireachd CALUM BROWN PETERCULTER
Event 2 Bagpipe Music (Open, 17 years and under) Piobaireachd.  Thomson Family Trophy LIAM BROWN JOHNSHAVEN
Event 3 Bagpipe Music (Open) March CALUM BROWN PETERCULTER
Event 4 Bagpipe Music (Open) Strathspey & Reel ALAN CLARK BRIDGE OF DON
Event 5 Best Tune composed by Pipe Major William Grant.  Grant Family Trophy ALAN CLARK BRIDGE OF DON
Event 6 Bagpipe Music (Open, under 14 years) March. Ben Thomson Trophy KATELYN KEIR GLENKINDIE
Event 7 Bagpipe Music (Open, under 14 years) Strathspey & Reel.  Ben Thomson Trophy ANDREA YEATS TARLAND
Event 8 Bagpipe Music (Open, 14 to 18 years) March LIAM BROWN JOHNSHAVEN
Event 9 Bagpipe Music (Open, 14 to 18 years) Strathspey & Reel LIAM BROWN JOHNSHAVEN
Event 10 Bagpipe Music (Local Kindred Gatherings - under 17 years), March, Strathspey & Reel.  McHardy Quaich ANDREA YEATS TARLAND
       
DANCING LOCAL AREA OF KINDRED GATHERINGS (LONACH, ABOYNE, BALLATER AND BRAEMAR)
Event 11 Highland Fling (local areas of 4 Kindred Gatherings - under 8yrs)  JERRA NICHOLSON KILDRUMMY
Event 12 Ghillie Callum (local areas of 4 Kindred Gatherings - under 8yrs)  EMMA ANDERSON STRATHDON
Event 13 Highland Fling (local areas of 4 Kindred Gatherings - 8 to 11yrs)  MHAIRI MCPHERSON ALFORD
Event 14 Ghillie Callum (local areas of 4 Kindred Gatherings - 8 to 11yrs)  MHAIRI MCPHERSON ALFORD
Event 15 Seann Truibhas (local areas of 4 Kindred Gatherings - 8 to 11yrs)  MHAIRI MCPHERSON ALFORD
Event 16 Highland Fling (local areas of 4 Kindred Gatherings - 12 to 15yrs)  CARAGH WELSH ABOYNE
Event 17 Ghillie Callum (local areas of 4 Kindred Gatherings - 12 to 15yrs)  LUCY VEITCH ALFORD
Event 18 Seann Truibhas (local areas of 4 Kindred Gatherings - 12 to 15yrs)  LUCY VEITCH ALFORD
Event 19 Half Reel of Tulloch (local areas of 4 Kindred Gatherings - 12 to 15yrs)  EMMA STEVENSON BANCHORY
Event 20 Highland Fling (local areas of 4 Kindred Gatherings - 16yrs and over)  EMMA MCPHERSON ALFORD
Event 21 Ghillie Callum (local areas of 4 Kindred Gatherings - 16yrs and over)  EMMA MCPHERSON ALFORD
Event 22 Seann Truibhas (local areas of 4 Kindred Gatherings - 16yrs and over)  EMMA MCPHERSON ALFORD
Event 23 Half Reel of Tulloch (local areas of 4 Kindred Gatherings - 16yrs and over)  EMMA MCPHERSON ALFORD
       
DANCING OPEN
Event 64 Ghillie Callum (Open) LAURA SMITH CAIRNIE
Event 65 Reel O' Tulloch (Open) DARRA WOOD TAIN
Event 66 Highland Fling (Open) LAURA SMITH CAIRNIE
Event 67 Seann Truibhas (Open) LAURA SMITH CAIRNIE
Event 68 Hornpipe (Open) LAURA SMITH CAIRNIE
Event 69 Highland Reel (Open) DARRA WOOD TAIN
Event 70 Irish Jig (Open) LAURA SMITH CAIRNIE
Event 71 Highland Fling (Open 12 to 15yrs) MOLLY SMITH FALKIRK
Event 72 Reel O' Tulloch (Open 12 to 15yrs) MOLLY SMITH FALKIRK
Event 73 Ghillie Callum (Open 12 to 15yrs) MOLLY SMITH FALKIRK
Event 74 Seann Truibhas (Open 12 to 15yrs) MOLLY SMITH FALKIRK
Event 75 Highland Fling (Open 11yrs and under) MHAIRI MCPHERSON ALFORD
Event 76 Ghillie Callum (Open 11yrs and under) MHAIRI MCPHERSON ALFORD
Event 77 Seann Truibhas (Open 11yrs and under) EVA COLLISTER LARBERT
       
HEAVY EVENTS 
Event 24 Putting Heaving Stone (Open) SCOTT RIDER DARTFORD
Event 25 Putting Light Stone (Open) SCOTT RIDER DARTFORD
Event 26 Throwing Heavy Hammer (Open) MURDO MASTERSON OBAN
Event 27 Throwing Light Hammer (Open) KYLE RANDALLS GRANGEMOUTH
Event 28 Throwing 56lb Weight for Distance (Open) SCOTT RIDER DARTFORD
Event 29 Throwing 28lb Weight for Distance (Open) SCOTT RIDER DARTFORD
Event 30 Tossing Caber (Open).  Rob Walker Memorial Shield LUCAS WENTA EAST KILBRIDE
Event 31 Throwing 56lb Weight for Height (Open) LUCAS WENTA EAST KILBRIDE
  Grampian Games Qualifying Championship (age 18-25) DAN TRAY LEYTON BUZZARD
       
LIGHT EVENTS
Event 32 Long Race (open) EWAN BRADLEY INVERNESS
Event 33 High Jump (open) STEPHEN BUWERT GAMRIE
Event 34 Short Race (open) STEWART CLARK STONEHAVEN
Event 35 Long Jump (open) EWAN BRADLEY INVERNESS
Event 36 Hopt, Step & Leap (open) EWAN BRADLEY INVERNESS
Event 37 1/4 Mile Race (open) EWAN BRADLEY INVERNESS
Event 38 Hill Race (open) HAMISH BATTLE CRAIGIEVAR
Event 39 Ladies' Hill Race (open) STEPHANIE OWEN LARBERT
Event 48 Ladies' Race (open) SHONA HASTON NEWCASTLE
       
CHILDRENS' RACES
Event 40 Boys' Race (open 10yrs and under) CAMERON CASELY STRATHDON
Event 41 Girls' Race (open 10yrs and under) AMY JOHNSON KEMNAY
Event 42 Boys' Race (open 11 to 12yrs) ARCHIE DAWSON KEIG
Event 43 Girls' Race (open 11 to 12yrs) HOLLY BROWN EDINBURGH
Event 44 Boys' Race (open 13 to 15yrs) HAMISH MARSHALL-DAWSON ALFORD
Event 45 Girls' Race (open 13 to 15yrs) MARIE LAFFORT FRANCE
Event 46 Pillow Fight (open 11yrs and under) RONNI BROWN  
Event 47 Pillow Fight (open 12yrs and over) THOMAS VUYUE POLAND
       
LONACH SOCIETY EVENTS
Event 49 Best Dressed Highlander Society JAMES STUART KILDRUMMY
Event 50 Best Dressed Highlander Open PAUL STUART INSCH
Event 51 Best Dressed Highlander or Pipe Band Member Open - 25 years and Under PAUL STUART INSCH
Event 52 Relay Race (Society) WALLACE CLAN  
Event 53 Hill Race (Society) ROWAN CURRIE STRATHDON
Event 54 High Leap (Society) (NO ENTRIES)  
Event 55 Throwing Light Hammer (Society) RYAN STUART STRATHDON
Event 56 Short Race (Society) (NO ENTRIES)  
Event 57 Tossing Caber (Society) ALAN MURRAY GARTLY
Event 58 Putting Light Stone (Society) RYAN STUART STRATHDON
Event 59 Tug O War (Clansmen) FORBES CLAN  
Event 60 Tug o' War - Ladies REST OF THE WORLD  
Event 61 Bagpipe Music (Society) March MICHAEL LAING KEMNAY
Event 62 Bagpipe Music (Society) Strathspey & Reel MICHAEL LAING KEMNAY
Event 63 Bagpipe Music (Society) Under 18 years (NO ENTRIES)  
---------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- ------------------------------
LONACH 2018 TROPHY WINNERS      
       
PIPING      
    NAME ADDRESS
Drysdale Cup   CALUM  BROWN PETERCULTER
Gordon Highlanders Trophy   ALAN CLARK BRIDGE OF DON
Grant Family Trophy Best Tune Composed by Pipe Major Grant ALAN CLARK BRIDGE OF DON
Billy Connolly Trophy   CALUM  BROWN PETERCULTER
Ben Thomson Trophy Bagpipe Music Open 14 years and under ANDREA YEATS TARLAND
Thomson Family Shield Bagpipe Music Pibrochs under 17 years LIAM BROWN JOHNSHAVEN
Fred McGregor Trophy   LIAM BROWN JOHNSHAVEN
McHardy Quaich Bagpipe Music Local Kindred Gatherings under 17 years ANDREA YEATS TARLAND
       
DANCING      
The Junior Lonach Trophy most points for Lonach area dancer under 8 years (Local) EMMA ANDERSON STRATHDON
The Stuart Trophy most points for Lonach area dancer 8 to 11 years EMMA SEDGEWICK TOUGH
The Yeats Trophy most points for Lonach area dancer 12 to 15 years ALIX FOREMAN STRATHDON
Lawson-Johnston Inverernan Trophy most points for Lonach area dancer over 16 years EMMA MCPHERSON ALFORD
The Lonach Trophy most points for Lonach area dancer under 8 years (Kindred) EMMA ANDERSON & JERA NICHOLSON STRATHDON AND KILDRUMMY
Lady Forbes Shield most points for Kindred Gathering Dancer 8 to 11 years MHAIRI MCPHERSON ALFORD
McCalls of Aberdeen Trophy most points for Kindred Gathering Dancer 12 to 15 years LUCY VEITCH ALFORD
Charlie Mill Cup most points for Kindred Gathering Dancer 16 years and over EMMA MCPHERSON ALFORD
Bert Lowe Trophy most points for Open Highland Dancing under 12 years MHAIRI MCPHERSON ALFORD
Ethel McIntosh Memorial Trophy most points for Open Highland Dancing 12 to 15 years MOLLY SMITH FALKIRK
A F Shand Trophy most points for Open Highland Dancing events 64 to 69 LAURA SMITH CAIRNIE
       
OPEN EVENTS      
Mac Gordon Memorial Trophy most points for Open Light Events EWAN BRADLEY INVERNESS
Donald Dinnie Trophy most points for Open Heavy Events SCOTT RIDER DARTFORD
The Johnston Family Shield Hill Race HAMISH BATTLE CRAIGIEVAR
Winram Trophy Open Heavies under 25 years DAN TRAY LEIGHTON BUZZARD
John Barber Shield Ladies' Hill Rae STEPHANIE OWEN LARBERT
Rob Walker Memorial Shield Caber - Open LUCAS WENTAS EAST KILRBRIDE
The Innes Family Trophy Best Dressed Highlander Open PAUL STUART INSCH
       
SOCIETY EVENTS      
Dent Memorial Trophy Putting Light Stone Sociey RYAN STUART STRATHDON
Scorgie Cup Piping Society 18 years and under NO ENTRIES  
McHardy Bowl Best Dressed Highlander Society JAMES STUART KILDRUMMY
Isabella Finlay Forbes Trophy most points in Society Heavy Events ALAN MURRAY GARTLY
A F Stuart Trophy most points in Society Events ALAN MURRAY GARTLY
McRobert Memorial Shield Hill Race Society ROWAN CURRIE STRATHDON
Glen Lewis Cup Throwing Light Hammer RYAN STUART STRATHDON
Glenmulliach Cup Short Race Society NO ENTRIES  
Dr Reid Memorial Trophy Society Relay Race WALLACE CLAN  
Beatrice Young Trophy Caber Society ALAN MURRAY GARTLY
J Forbes Memorial Trophy Society Tug O'War FORBES  
Trinity International Stuart MacBride Trophy Ladies' Tug O'War REST OF THE WORLD  
Sir John Forbes Memorial Shield Best Dressed Highlander Open under 25 years PAUL STUART INSCH
Simmers of Hatton Trophy High Leap Society NO ENTRIES