Highland Gathering & Games


2014 Trophy Winners

  Trophies
Winners
Piping

   
Pibroch (Open) Drysdale Cup Gordon McCready, Glasgow
March, Strathspey & Reels Gordon Highlanders Piping Trophy Nick Hudson, USA and Eric Ovellette, USA
Best Tune Composed By Pipe Major W Grant Grant Family Trophy Eric Ovellette, USA
Piping Most Points Overall (Open) Billy Connolly Trophy Nick Hudson, USA
March, Strathspey & Reels (Under 14) Ben Thomson Trophy Robert Howie, Kemnay
Pibroch (17 years and under) Thomson Family Shield Harry McLachlan, Aberfeldy
March, Strathspey & Reels (14-17 ) Fred McGregor Trophy Harry McLachlan, Aberfeldy and Calum Brown, Peterculter
March, Strathspey & Reels (17 years and under - 4 Kindred Gatherings) Bessie Brown Trophy Ian Leahy, Tarland
     
Dancing Society    
Highland Dancing 8 years and under (Local dancer) The Junior Lonach Trophy Chloe Ogg, Strathdon
Highland Dancing 8 years to 11 years (Local dancer) The Stuart Trophy Alix Foreman, Strathdon
Highland Dancing 12 years to 15 years (Local dancer) The Yeats Trophy Amy Callard, Strathdon
Highland Dancing over 16 years (Local dancer) Lawson Johnston Inverernan Trophy No local area dancer
     
Dancing Kindred Gatherings    
Highland Dancing under 8 years The Lonach Trophy Chloe Ogg, Strathdon
Highland Dancing 8 to 11 years Lady Forbes Shield Poppy Fraser, Ballater
Highland Dancing 12 to 15 years McCalls of Aberdeen Trophy Emma McPherson, Alford
Highland Dancing 16 years and over Charlie Mill Cup Abbie Duthie, Aboyne
     
Dancing Open    
Highland Dancing 11 years and under Bert Lowe Trophy Selina Gordon, Stonehaven
Highland Dancing 12 Years to 15 Years Ethel McIntosh Memorial Trophy Michelle Gordon, Forgue
Highland Dancing Adult A F Shand Trophy Laura Smith, Cairnie
     
Open Events    
Most Points Light Events Mac Gordon Memorial Trophy Calum Keenan, Aboyne
Most Points Heavy Events Donald Dinnie Trophy Craig Sinclair, Drumoak
Hill Race The Johnston Family Shield James Espie, Ballater
Most Points in Grampian Games Qualifying Championships 18 to 25 Years Winram Trophy Kyle Randalls, Grangemouth
Hill Race Ladies John Barber Shield

Stephanie Provan, Aboyne

Best Dressed Highlander The Innes Family Trophy Darren Stuart, Kildrummy
     
Society Events    
Putting Light Stone Dent Memorial Trophy Ryan Stuart, Strathdon

Bagpipe Music March (17 years and under)
Scorgie Cup Drew Anderson, Strathdon
Best Dressed Highlander McHardy Silver Rosebowl Roland Stuart, Glenkindie
Most Points Heavy Events Isabella Findlay Forbes Trophy Ryan Stuart, Strathdon
Most Points Society Events A F Stuart Trophy Ryan Stuart, Strathdon
Hill Race McRobert Memorial Shield Neil Gauld, Midmar
Throwing Light Hammer Glen Lewis Cup Ryan Stuart, Strathdon
Short Race Glenmulliach Cup Ryan Stuart, Strathdon
Relay Race Dr Reid Memorial Trophy Lonach Pipe Band
Tug – O – War (Local Clansmen) J F Forbes Memorial Trophy Forbes
Tossing Caber Beatrice Young Trophy Ian Stuart, Glenkindie
Ladies Tug – O – War Trinity International Stuart MacBride Trophy Rest Of The World Team
Best Dressed Highlander or Pipe Band Member (25 years and under) Sir John Forbes Memorial Shield Gary Stuart, Kildrummy